Sophos Hotspot Ayarları

Sophos cihazınız üzerinde Omaspot Hotspot modülünü kullanmak için Hotspot Portal ve Sophos arayüzünden yapılması gereken ayarlar bulunmaktadır.


1- Omaspot Ayarları

Omaspot anasayfasında yer alan Hotspot Portal' a giriş yapınız.


Şablon Oluşturma

Sol menüde bulunan Tasarım Yönetimi bölümünden Yeni Şablon butonuna tıklayarak Hotspot sayfanızı özelleştiriniz. Bu konuda detaylı bilgi için Şablon Oluşturma dokümanını inceleyebilirsiniz.

Responsive image

Cihaz Ekleme

Hotspot modülünü kullanmak için Sophos cihazını portala eklemeniz gerekmektedir. Sol tarafta bulunan menüden Envanter Yönetimi menüsünü seçiniz. Daha sonra sayfanın sağ tarafında bulunan Kontrolör Ekle butonuna basınız. Gelen ekranda cihaz markasını Sophos olarak seçip ileri butonuna basınız.


Responsive image

Kontrolör Ayarları

Bu adımda Sophos cihazınızın bilgileri girilecektir. Sizden istenilen bilgileri aşağıdaki açıklamalardan faydalanarak doldurabilirsiniz.

 • Şablon Adı: Daha önceden Hotspot ekranı için oluşturmuş olduğunuz şablonu seçiniz.
 • Sophos Seri Numarası: Sophos cihazınızın seri numarasını giriniz.
 • Sophos Wan Adresi: Sophos cihazınız ile iletişim kurabilmemiz için, Sophos üzerinde dışarıdan içeri WAN bağlantısına izin vermeniz gerekmektedir.
  Not: Bağlantıyı güvenli hale getirmek için, gelen istekleri http://auth.omaspot.com domain'i için kısıtlamanız yeterlidir.
  Wan Erişimini Test Et butonuna basarak Wan erişiminizi test ediniz.
 • Sophos Hotspot Ağ Geçidi Adresi: Bu alana Hotspot yaptığınız lan bacağının ağ geçidini vermeniz gerekmektedir. Örneğin hotspot üzerinden ip alan kullanıcıların ağ geçidi 192.168.1.1 ise, adres tanımı; http://192.168.1.1:8090/login.xml olmalıdır.
  Not: HTTPS bağlantı çalışmamaktadır.
İleri butonuna basarak 3. adıma geçiniz.

Responsive image

Yetkilendirme

Yetkili kullanıcıyı seçip işlemi tamamlayınız.
Not: Yetkili kullanıcılar varsayılan olarak seçilir. Kullanıcılarınızın yetkilerini değiştirmek için; Ayarlar > Alt Kullanıcı Yönetimi sayfasına gidebilirsiniz.


Cihaz Ekleme İşleminin Tamamlanması

Yetkilendirme ayarlarından sonra Kaydet butonuna basınız. Daha sonra listelenmiş bir şekilde cihazlarınızı görebilirsiniz.

Cihaz ile ilgili ayarları değiştirmek isterseniz kayıt satırının en sağında bulunan Edit Details butonuna basarak düzenleme yapabilirsiniz.

Responsive image

2- Sophos Ayarları

Omaspot arayüzündeki ayarları tamamladıktan sonra Sophos Firewall cihazınızın arayüzüne giriş yaparak aşağıdaki adımları izleyiniz.


Sophos Web Authentication Ayarı

Sophos arayüzünde yapılması gereken ilk adım Authentication yönteminin Web Authentication olarak ayarlanmasıdır. Bu işlem için Sophos menüsünden Configure > Authentication > Web Authentication sayfasına gidiniz.

Responsive image

Açılan ekrandan Authorize unauthenticated users for web access ekranını aşağıdaki görsele uygun olarak ayarlayınız.

Responsive image

Bir sonraki adımda Captive portal behavior ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki görsele uygun olarak bu kısmı da tamamlayınız ve Apply butonuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydediniz.

Responsive image

Bu sayfada yapılması gereken son ayar Captive portal appearance bölümüdür. Bu bölümü Custom HTML olarak seçelim ve aşağıdaki linki bu alana kopyalayalım.

           
<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<meta http-equiv="pragma" content="no-cache" />
<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
<meta http-equiv="expires" content="-1" />
</head>
<body>
<h3>Yönlendiriliyorsunuz lütfen bekleyiniz...</h3>
  <script>location.href = "http://auth.omaspot.com/hotspot/auth?cufi=sophos_seri_no"</script>
</body>
</html>
      
   

Responsive image

Guest User Ayarları

Web Auth ayarları tamamlandıktan sonra Guest User ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bu ayarlar için aynı sayfada bulunan (Configure > Authentication) üst menüden Guest User Settings butonuna tıklayınız.

Responsive image

Açılan pencerede alt kısımda SMS Gateway bölümünde bulunan Add butonuna tıklayarak yeni bir gateway ekleyiniz. Gateway ekleme ekranında bulunan alanları aşağıdaki görsele uygun olarak doldurunuz ve Save butonuna tıklayarak kaydediniz.

Responsive image

Gateway’i kaydettikten sonra Guest User Registration Settings bölümünde Omaspot gateway’ini seçiniz ve diğer parametreleri de aşağıdaki görsele uygun olarak düzenleyiniz.


Responsive image


Hotspot Zone Ayarları

Guest User ayarlarını tamamladıktan sonra Hotspot kullanılacak Zone üzerinde bazı protokolleri aktif hale getirmek gerekmektedir. Hotspot kullanılacak Zone üzerinde Device Access bölümünü aşağıdaki görsele uygun olarak düzenleyeniz.

Responsive image

Hotspot İnternet Erişim Kuralı

Bu adıma kadar olan ayarlardan sonra Hotspot kullanıcılarının internet çıkışları için bir kural yazılması gerekmektedir. Aşağıdaki örnek görseli inceleyerek gerekli ayarları yapabilirsiniz.


Responsive image

Bu adımdan sonra Omaspot Hotspot entegrasyonu tamamlanmıştır. Hotspot ağına bağlanıp kullanıma başlayabilirsiniz.

Responsive image

Omaspot Hotspot Ayarları Sophos Hotspot